Zasady zdrowego odżywiania

Każdy próbuje zdrowo żyć i zdrowo się żywić, ale wciąż nie każdy wie, jak to tak naprawdę robić. Zdrowe żywienie wydaje się skomplikowane, ale wcale takie nie jest. Proste zmiany potrafią zdziałać wiele, więc nie trzeba wcale całkowicie zmieniać swojego dotychczasowego jadłospisu. Wystarczy go delikatnie zmodyfikować. Dodanie do niego zdrowego jedzenia i zastąpienie nim tego niezdrowego w zupełności każdemu wystarczy.

Dietetycy zalecają, by na talerzach umieszczać produkty w zróżnicowanych kolorach. Im bardziej jest kolorowo, tym lepiej. Każdy kolor odpowiada bowiem za obecność innych korzystnych substancji. Warzywa i owoce mają różne barwy, ponieważ występują w nich odmienne fitozwiązki (inaczej związki fitochemiczne), które są co prawda zaliczane są wspólnie do grupy przeciwutleniaczy, ale jednak wykazują się zróżnicowanym działaniem na organizm.

Wszystkie z nich mogą jednak ochronić organizm przed różnymi chorobami, zwłaszcza tymi przewlekłymi. Ważne, by nie ograniczać się jedynie do jedzenia jabłek czy gruszek. Na zdrowym talerzu na pewno powinny zagościć także inne kolory, a zwłaszcza barwa zielona, charakterystyczna głównie dla warzyw liściastych.

Zdrowe jedzenie to zwykle to jedzenie, które człowiek przygotowuje dla siebie samodzielnie. Sam je gotuje lub w inny sposób przyrządza, opierając się na prostych i nieprzetworzonych produktach. Z gotowych dań lepiej zrezygnować. Nie warto też zamawiać potraw w restauracjach, barach czy innych lokalach gastronomicznych, bo nawet jeśli z pozoru wyglądają one na zdrowe i odżywcze, nigdy nie ma się pewności, co w rzeczywistości się w nich znajduje. Samodzielne gotowanie pozwala przejąć kontrolę nad ostateczną wartością i składem wszelkich dań. A gotować można na zapas. Nie trzeba wcale codziennie się tym zajmować.

Zdrowe odżywianie staje się też prostsze w momencie, gdy wie się, dlaczego chce się je stosować. Warto zatem zastanowić się nad tym, co można będzie zyskać, jeżeli tylko zmieni się swój jadłospis.