Gąbka do mycia naczyń siedliskiem bakterii

Gąbki, myjki czy drapaki które mają nam służyć do efektywnego ręcznego zmywania naczyń, nierzadko bywają siedliskiem ogromnej ilości bakterii. Trochę to brzmi paradoksalnie, bowiem coś co ma usuwać brud zawierać może w sobie niewyobrażalną ilość bakterii. Powodem takiej sytuacji jest fakt, że zbyt rzadko wymieniamy gąbki na nowe i świeże. Niestety nie możemy korzystać z nich aż do momentu ich zniszczenia.

Gąbkę czy myjkę należy wymieniać regularnie raz na kilka dni. Dwa tygodnie to maksymalny okres ich używania. Nie wszyscy o tym pamiętają, a nawet jeśli o tym wiedzą to nie stosują się do tej zasady z różnych powodów. Najczęściej jako wytłumaczenie na rzadką wymianę myjki, można usłyszeć zdanie: ” że przecież gąbka nie jest jeszcze zniszczona”. I to jest prawda, że myjki po okresie kilkunastu dni mogą wyglądać na niezniszczone, jednak nie zmienia to faktu, że to w nich z łatwością możemy wyhodować ogromną ilość bakterii.

Gąbki i myjki mają bezpośredni kontakt z resztkami jedzenia i dlatego z łatwością stają się siedliskiem bakterii i drobnoustrojów. Nie przesadzajmy więc z oszczędzaniem rezygnując z częstej wymiany myjek, gdyż kilka groszy zaoszczędzonych na zakupie nowej gąbki może stanowić przyczynę późniejszych naszych kłopotów ze zdrowiem, a jak wiadomo zdrowie jest najważniejsze.